Ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 11.06.2024 było niezwykle emocjonujące i poruszające. Tym razem bowiem omawiana była autobiograficzna powieść „W złym towarzystwie” Georgii Durante – kobiety, która weszła w niebezpieczny świat mafii. Życie autorki było pełne dramatycznych wydarzeń, toksycznych związków, trudnej relacji z córką oraz walki o niezależne, godne i bezpieczne życie.

Członkinie klubu były poruszone jej historią i podziwiały ją za odwagę, z jaką przeszła przez wszystkie swoje trudności w świecie zdominowanym przez bezwzględnych mężczyzn. Podczas dyskusji zastanawiano się nad tym, jak wiele siły i determinacji trzeba mieć, aby przejść przez takie przeżycia i wyjść z nich obronną ręką. Członkiniom spodobało się także umieszczenie w książce zdjęć, które przedstawiały samą autorkę oraz wiele osób z jej życia, opisanych w autobiografii. Ta bogata fotorelacja pomogła jeszcze bardziej wczuć się w czytaną historię.

W dniu 17.05.2024 na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano na temat książki Chrisa Bohjaliana pt. „Zamki na piasku”.

Historia rozgrywa się na dwóch planach czasowych: w roku 1915, gdzie poznajemy Armena i Elizabeth podczas Rzezi Ormian oraz w czasach współczesnych, kiedy to wnuczka tych dwojga zaczyna badać szczegóły życiorysu swoich przodków.

Książka wywarła spore wrażenie na członkiniach klubu, choć nie dla wszystkich lektura była łatwa. Panie zgodnie wyraziły zdziwienie i podziw dla Elizabeth, która dobrowolnie wybrała zachowanie dla siebie sekretu, który był dla niej ogromnym psychicznym brzemieniem. Szokujący okazał się dla wszystkich fakt, iż o tak ogromnej tragedii, jaką była Rzeź Ormian nie mówi się głośno, nie jest to historia powszechnie znana.

Uczestniczki aktywnie wymieniały swoje spostrzeżenia i emocje związane z tematyką książki. Było wiele ciekawych opinii i interpretacji, co sprawiło, że spotkanie było inspirujące i pozwoliło poszerzyć horyzonty czytelnicze. Wszystkie panie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie, które zapowiada się równie interesująco.

W dniu 25.04.2024 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiano książkę pt. „Pszczelarz z Aleppo” autorstwa Christy Lefteri. Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii wywołała bardzo zróżnicowane reakcje wśród członkiń klubu.

Jedna z uczestniczek była zachwycona książką i przyznała, że chętnie do niej wracała, zaciekawiona jak potoczą się losy bohaterów. Niektóre członkinie zaś przyznały, że trudno czytało im się tę pozycję, ze względu na temat wojny. Zgodnie jednak wyraziłyśmy podziw dla Nuriego i Afry, że mimo tak traumatycznych doświadczeń potrafili się z nich otrząsnąć. Walczyli bowiem nie tylko o przeżycie, ale także o to by przetrwało ich małżeństwo.

Cieszymy się, że spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki pełne są różnorodnych punktów widzenia i dają okazję do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi miłośniczkami literatury.

W dniu 19.03.2024 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem była książka pt. „Dziewczyna z Brooklynu”, której autorem jest bestsellerowy francuski pisarz Guillaume Musso. Główny bohater próbuje odnaleźć narzeczoną, która zaginęła w dniu, w którym wyznała mu szokujący sekret.

Panie przyznały, że lektura bardzo je wciągnęła, nie mogły wręcz oderwać się od treści. Książka wzbudziła wiele emocji i niejeden aspekt fabuły zapewnił interesujący materiał do dyskusji. Doceniono siłę Anny, która pomimo traumatycznych wydarzeń potrafiła wieść normalne życie. Uczestniczki były też zszokowane, ile zła może uczynić człowiek drugiemu człowiekowi oraz jak wiele niektórzy są w stanie poświęcić dla zdobycia władzy. Zgodnie przyznano, że niestety nieszczęścia podobne do tych opisanych przez autora, wciąż mają miejsce na świecie. Zainteresowanie wzbudziła też postać przyjaciela głównego bohatera, który miał własny ukryty cel, pomagając w poszukiwaniach Anny.

Zdecydowanie można powiedzieć, że „Dziewczyna z Brooklynu” spotkała się z uznaniem uczestniczek, które już nie mogą się doczekać rozmowy o kolejnej książce.

Drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece miało miejsce 27.02.2024 i przyniosło wiele ciekawych spostrzeżeń uczestniczek. Tym razem omawiano debiutancką powieść A.J. Pearce. pt. „Droga Pani Bird”.

Akcja książki dzieje się w Anglii podczas drugiej wojny światowej. Młoda Emmeline Lake dołącza jako maszynistka do działu porad w piśmie „Przyjaciółka Kobiety”. Szybko orientuje się, że apodyktyczna redaktorka Henrietta Bird odrzuca listy czytelniczek, w których poruszono takie tematy, jak miłość, uczuciowe rozterki czy problemy związane z wojenną rzeczywistością. Dziewczyna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaczyna sama odpisywać na listy pominięte przez panią Bird.

Niektóre z Członkiń Klubu były zaskoczone faktem, że kobiety w tamtych czasach decydowały się na szukanie porad w gazecie. Podczas dyskusji o samej II wojnie światowej uczestniczki zauważyły, że powieść przedstawiała inny jej obraz, niż ten dotychczas znany nam z polskiej literatury. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, spojrzeć na tamte wydarzenia z innej perspektywy. Doceniono też postawę głównej bohaterki, która miała odwagę sprzeciwić się srogim zasadom narzuconym przez panią redaktor. Jednak pomimo kilku wartych uwagi aspektów, nie wszystkie panie były zachwycone tą pozycją – przyznały, że choć czytało się ją szybko, to nie wzbudziła w nich wielkiego zaciekawienia.

Niezależnie od różnych opinii na temat omawianej powieści, spotkanie klubu okazało się bardzo interesujące i pouczające. Kolejne dyskusje na pewno przyniosą wiele inspirujących rozmów i nowych spostrzeżeń.

Podczas pierwszego w tym roku kalendarzowym spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 30.01.2024, rozmawiano na temat książki pt.  „Będę Cię szukał, aż Cię odnajdę” Krzysztofa Koziołka. Jest to thriller z elementami science-fiction. Historia rozpoczyna się w dniu 18. urodzin Wally’ego, który odkrywa, że jego rodzice zostali zamordowani. Uciekając przed zabójcami, ulega wypadkowi, w wyniku którego traci pamięć. Policja to właśnie jego oskarża o zbrodnię.

W naszych Czytelniczkach książka wzbudziła mieszane uczucia. Z jednej strony doceniono wartkość akcji, dzięki której historię czytało się szybko i z zaciekawieniem. Natomiast samą fabułę, a zwłaszcza kilka kluczowych wydarzeń, uznano za zbyt nieprawdopodobne i „odrealnione”. Czytelniczki zauważyły również, że ta pozycja jest utrzymana w zupełnie innej stylistyce niż pozostałe książki Krzysztofa Koziołka, co jednym się podobało, a innych zawiodło. Jednak wszystkie zgodziły się z tym, że pisarz pokazał, że ma nieograniczoną wyobraźnię.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece odbyło się 05.12.2023r. Tym razem sięgnęliśmy po książkę Anne Tyler „Dziewczyna jak ocet”. Jest to powieść inspirowana Szekspirowską komedią pt.„ Poskromnienie złośnicy”. Książka ta powstała w ramach koncepcji „Projekt Szekspir”-to akcja promująca sławnego dramaturga, który w roku 2016 obchodził 400 rocznicę śmierci. Z tej okazji powstał pomysł, by znani i sławni pisarze napisali na nowo, bazując na pierwowzorze, to co stworzył ten wybitny poeta i dramaturg, tylko, że w odniesieniu do czasów nam współczesnych. Bohaterka „Dziewczyny jak ocet” to Kate, która pracuje w przedszkolu. Jej ojciec jest naukowcem, który prowadzi badania naukowe. Niespodziewanie prosi on swoja córkę  by wyszła za mąż za jego asystenta Piotra, ponieważ grozi mu deportacja ze względu na kończącą się wizę. Doktor próbuje z całych sił, by młodzi zapałali do siebie miłością. Czy mu się  to udało? Czy Kate będzie w stanie poświęcić się dla ojca?  Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu tej książki.  Według opinii naszych klubowiczek, sam zamysł odświeżenia Szekspira wydaje się być dobrym pomysłem, tym bardziej, że coraz rzadziej sięga się po takich klasyków. Choć powieść momentami była zabawna i intrygująca, to jednak nie zachwyciła. Była zbyt monotonna i brakowało w niej typowego zwrotu akcji, żeby móc zaskoczyć czytelnika.

W tym roku to było ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Szlichtyngowej. W świątecznej atmosferze i przy dobrej kawie, postanowiłyśmy podziękować naszym klubowiczom za ich całoroczną obecność na naszych spotkaniach.

W dniu 14.11.2023r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omówiona i zrecenzowana została kolejna propozycja czytelnicza. Tym razem sięgnęłyśmy po pozycję „Paryski Architekt” autorstwa Charlesa Belfoure’a. Jest to debiutancka powieść tego pisarza, który konstruując fabułę powieści, wykorzystał swoje doświadczenie i własną wiedzę w dziedzinie architektury. Akcja książki toczy się w okupowanym przez III Rzeszę Paryżu. Główny bohater, Lucien, podejmuje się projektowania kryjówek dla Żydów, głównie z powodów finansowych. Z upływem czasu, jego idea przerodziła się w coś więcej niż tylko zarobek. Po prostu chciał pomagać ludziom. Fabuła książki jest tak przeprowadzona, że czytelnik wręcz czuje emocje i zagrożenie, które grozi głównemu bohaterowi. Członkinie naszego klubu zgodnie stwierdziły, że w tej książce została ukazana II Wojna Światowa z całkiem innego punktu widzenia, z jakim do tej pory spotykałyśmy się w książkach poruszających tę tematykę. Drugie stwierdzenie dotyczyło faktu, że „Paryski Architekt” śmiało mógłby stać się scenariuszem do filmu.   Serdecznie polecamy tę lekturę.

Podkategorie