W dniu 14.11.2023r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omówiona i zrecenzowana została kolejna propozycja czytelnicza. Tym razem sięgnęłyśmy po pozycję „Paryski Architekt” autorstwa Charlesa Belfoure’a. Jest to debiutancka powieść tego pisarza, który konstruując fabułę powieści, wykorzystał swoje doświadczenie i własną wiedzę w dziedzinie architektury. Akcja książki toczy się w okupowanym przez III Rzeszę Paryżu. Główny bohater, Lucien, podejmuje się projektowania kryjówek dla Żydów, głównie z powodów finansowych. Z upływem czasu, jego idea przerodziła się w coś więcej niż tylko zarobek. Po prostu chciał pomagać ludziom. Fabuła książki jest tak przeprowadzona, że czytelnik wręcz czuje emocje i zagrożenie, które grozi głównemu bohaterowi. Członkinie naszego klubu zgodnie stwierdziły, że w tej książce została ukazana II Wojna Światowa z całkiem innego punktu widzenia, z jakim do tej pory spotykałyśmy się w książkach poruszających tę tematykę. Drugie stwierdzenie dotyczyło faktu, że „Paryski Architekt” śmiało mógłby stać się scenariuszem do filmu.   Serdecznie polecamy tę lekturę.

17 października 2023r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy książkę „Miłość z kamienia” – Grażyny Jagielskiej, żony Wojciecha Jagielskiego, który jest pisarzem, publicystą a także korespondentem wojennym.  Są oni małżeństwem, które się bardzo kocha i wspiera, lecz życie z człowiekiem, który co chwilę wyjeżdża i nigdy nie wiadomo co spotka go na froncie, jest bardzo trudne. Dla Pana Wojtka to nie tylko praca, ale i styl życia. Często były to wyjazdy długoterminowe - dwa, cztery a nawet więcej tygodni. Po powrocie opowiadał żonie co widział, jakie okrucieństwa miały miejsce i w jakich warunkach musiał żyć. Pani Grażyna, słuchając opowieści męża, bardzo przeżywała te wszystkie historie, co doprowadziło u niej do choroby zwanej  zespołem stresu pourazowego. Cała książka opisuje wewnętrzne rozterki głównej bohaterki. Uczestniczki spotkania stwierdziły, że ogólnie bardzo trudno żyje się z osobą, która stawia na pierwszym miejscu pracę. W przypadku Pani Grażyny dochodził jeszcze strach i obawa o życie bliskiej jej osoby, co, zdaniem czytelniczek, jest trudne do wytrzymania. Jest to książka, która uświadamia czytelnikom, jak dużo wojen i konfliktów cały czas toczy się na świecie i jak niebezpieczną pracę wykonują ci, którzy przekazują nam informacje na bieżąco. 

W dniu 12.09.2023r. w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona historia stworzona przez brytyjską pisarkę Jojo Moyes pt. „We wspólnym rytmie”. Jest to opowieść wielowątkowa. Na początku zdawałoby się, że autorka skupia się tylko na małej dziewczynce i jej miłości do koni. Lecz zagłębiając się w dalszą lekturę, zaczynają pojawiać się kolejne wątki: rozwód, rodzina zastępcza, matka, która nie podołała wychowawczo, czy wielkie więzi rodzinne. Historia dziadka też była ciekawa. Co prawda wszystkie te historie ukazane zostały stopniowo i autorka wprowadza czytelnika w każdą z nich bardzo powoli, to warto przeczytać ją do końca, ponieważ ma ciekawe zakończenie.

W dniu 15.06.2023r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się kolejny raz, by omówić powieść pt. ”Sekta egoistów” – francuskiego eseisty, który z wykształcenia jest filozofem. Jest to debiutancka książka Schmitta, która ukazuje obsesję głównego bohatera skupionego na słowie „Ja”. Poszukuje on prawdy o tajemniczym założycielu Sekty Egoistów. Nie jest to łatwa lektura.  Ze względu na sposób w jaki książka została napisana, w naszych czytelniczkach wzbudziła rozbieżne uczucia. Dla niektórych była ona ciekawa, inni mieli problem z dobrnięciem do końca lektury. Na koniec dyskutowaliśmy na temat współczesnego świata i stylu życia młodych ludzi.

23.05.2023 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem skupiliśmy się na powieści kryminalnej „Matnia”- Przemysława Piotrowskiego. Tematyka książki jest jak najbardziej na czasie. Łatwowierność głównej bohaterki zwala z nóg. Jej wiara w miłość i bezgraniczne zaufanie do Marka, momentami po prostu przerażała. Mrok i niepewność, która wydobywa się z książki przy każdej kolejne przeczytanej stronie, działała jak magnes – czytelnik cały czas martwi się o główną bohaterkę, tym bardziej, że jest w bliźniaczej ciąży. Jej zachowanie było chwilami bardzo niepokojące. Wśród klubowiczów jak zawsze zdania na temat książki były podzielone. Choć wszyscy zgodnie stwierdzili, że ta książka może być przestrogą dla młodych dziewcząt, żeby tak ślepo nie wierzyły w każde usłyszane dobre słowo na swój temat.

W dniu 18.04.2023 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W centrum zainteresowania tym razem znalazła się książka Aleksandry Radomskiej pt. ”Mam wątpliwość”. Literatka ukazuje swoje przemyślenia, dzieląc się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami z różnych etapów swojego życia.  Bardzo często ukazane zostały one z dużym dystansem, ale też z bezpośredniością, która jest charakterystyczna dla autorki. Mnogość nagromadzonych wątków i problematyka codziennego świata, które zostały przytoczone w książce, stały się początkiem wspomnień z lat młodości, którymi nasze czytelniczki podzieliły się ze sobą.

Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy już dziś na następne spotkanie.

 

14 marca 2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Francuskie zlecenie”. Powieść Anny J. Szepielak przeniosła naszych klubowiczów do malowniczej Prowansji. Główna bohaterka to młoda fotografka o imieniu Ewa. Pewnego dnia dostaje tajemnicze zlecenie, ma robić zdjęcia dla francuskiej kwiaciarni. Opowieść o przygodach młodej polskiej fotografki przypadła do gustu większości klubowiczów. Panie stwierdziły, iż książka jest lekka, momentami intrygująca, a czasami nawet bardzo wciągająca. Losy głównej bohaterki można śledzić w kolejnym tomie pt. „Francuski klejnot”. Spotkanie jak zwykle przebiegło w przemiłej i serdecznej atmosferze.

„ Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece odbyło się 21.02.2023. Ty razem tematem  przewodnim była powieść – kryminał „ Dziewczyna z gór” Małgorzaty Wardy. Książka przedstawia historię zaginięcia 11-letniej Nadii. Niesamowita opowieść, która wciąga nas w głąb lasu i nie sposób się od niej oderwać. Zawarta w powieści spora dawka opisów przyrody jednym ubarwiła czytanie, innym chwilami utrudniała odbiór treści jaki autorka książki chce nam przekazać. Wszyscy przyznali również, że losy bohaterki wydały im się na tyle interesujące, że z wielką chęcią  sięgną po kolejne dwa tomy powieści. Na koniec spotkania klubowicze podzielili się swoimi przemyśleniami na temat porwań, o których często się słyszy w mediach.

„ Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 

Podkategorie