W dniu 12.09.2023r. w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona historia stworzona przez brytyjską pisarkę Jojo Moyes pt. „We wspólnym rytmie”. Jest to opowieść wielowątkowa. Na początku zdawałoby się, że autorka skupia się tylko na małej dziewczynce i jej miłości do koni. Lecz zagłębiając się w dalszą lekturę, zaczynają pojawiać się kolejne wątki: rozwód, rodzina zastępcza, matka, która nie podołała wychowawczo, czy wielkie więzi rodzinne. Historia dziadka też była ciekawa. Co prawda wszystkie te historie ukazane zostały stopniowo i autorka wprowadza czytelnika w każdą z nich bardzo powoli, to warto przeczytać ją do końca, ponieważ ma ciekawe zakończenie.

W dniu 15.06.2023r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się kolejny raz, by omówić powieść pt. ”Sekta egoistów” – francuskiego eseisty, który z wykształcenia jest filozofem. Jest to debiutancka książka Schmitta, która ukazuje obsesję głównego bohatera skupionego na słowie „Ja”. Poszukuje on prawdy o tajemniczym założycielu Sekty Egoistów. Nie jest to łatwa lektura.  Ze względu na sposób w jaki książka została napisana, w naszych czytelniczkach wzbudziła rozbieżne uczucia. Dla niektórych była ona ciekawa, inni mieli problem z dobrnięciem do końca lektury. Na koniec dyskutowaliśmy na temat współczesnego świata i stylu życia młodych ludzi.

23.05.2023 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem skupiliśmy się na powieści kryminalnej „Matnia”- Przemysława Piotrowskiego. Tematyka książki jest jak najbardziej na czasie. Łatwowierność głównej bohaterki zwala z nóg. Jej wiara w miłość i bezgraniczne zaufanie do Marka, momentami po prostu przerażała. Mrok i niepewność, która wydobywa się z książki przy każdej kolejne przeczytanej stronie, działała jak magnes – czytelnik cały czas martwi się o główną bohaterkę, tym bardziej, że jest w bliźniaczej ciąży. Jej zachowanie było chwilami bardzo niepokojące. Wśród klubowiczów jak zawsze zdania na temat książki były podzielone. Choć wszyscy zgodnie stwierdzili, że ta książka może być przestrogą dla młodych dziewcząt, żeby tak ślepo nie wierzyły w każde usłyszane dobre słowo na swój temat.

W dniu 18.04.2023 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W centrum zainteresowania tym razem znalazła się książka Aleksandry Radomskiej pt. ”Mam wątpliwość”. Literatka ukazuje swoje przemyślenia, dzieląc się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami z różnych etapów swojego życia.  Bardzo często ukazane zostały one z dużym dystansem, ale też z bezpośredniością, która jest charakterystyczna dla autorki. Mnogość nagromadzonych wątków i problematyka codziennego świata, które zostały przytoczone w książce, stały się początkiem wspomnień z lat młodości, którymi nasze czytelniczki podzieliły się ze sobą.

Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy już dziś na następne spotkanie.

 

14 marca 2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o wrażeniach po przeczytaniu książki „Francuskie zlecenie”. Powieść Anny J. Szepielak przeniosła naszych klubowiczów do malowniczej Prowansji. Główna bohaterka to młoda fotografka o imieniu Ewa. Pewnego dnia dostaje tajemnicze zlecenie, ma robić zdjęcia dla francuskiej kwiaciarni. Opowieść o przygodach młodej polskiej fotografki przypadła do gustu większości klubowiczów. Panie stwierdziły, iż książka jest lekka, momentami intrygująca, a czasami nawet bardzo wciągająca. Losy głównej bohaterki można śledzić w kolejnym tomie pt. „Francuski klejnot”. Spotkanie jak zwykle przebiegło w przemiłej i serdecznej atmosferze.

„ Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece odbyło się 21.02.2023. Ty razem tematem  przewodnim była powieść – kryminał „ Dziewczyna z gór” Małgorzaty Wardy. Książka przedstawia historię zaginięcia 11-letniej Nadii. Niesamowita opowieść, która wciąga nas w głąb lasu i nie sposób się od niej oderwać. Zawarta w powieści spora dawka opisów przyrody jednym ubarwiła czytanie, innym chwilami utrudniała odbiór treści jaki autorka książki chce nam przekazać. Wszyscy przyznali również, że losy bohaterki wydały im się na tyle interesujące, że z wielką chęcią  sięgną po kolejne dwa tomy powieści. Na koniec spotkania klubowicze podzielili się swoimi przemyśleniami na temat porwań, o których często się słyszy w mediach.

„ Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 

W dniu 26.01.2023 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem była książka Katarzyny Nosowskiej „A. Ja żem jej powiedziała”. Autorka dowcipnie opowiada o swoim życiu i z dużym dystansem podchodzi do siebie. Pisząc o swoich dylematach i zgryzotach, stara się nie uciekać od problemów,  ale chce wyciągnąć wnioski, by dalej móc pracować nad sobą. Napisana jest ona szczerze, bez tzw. „pudru”. Opinie na temat książki były różne. Jednym się podobała, innym nie specjalnie przypadła do gustu. Wywiązała się również dyskusja na temat życia celebrytów i ich roli w mediach społecznościowych.  Na koniec czytelniczki zgodnie stwierdziły,  że życie tych ludzi nie jest tak lekkie i przyjemne jak mogłoby się nam wydawać.

„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

W dniu 06.12.2022 odbyło się kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym została omówiona książka Hanny Cygler „Przekład dowolny”. Jest to opowieść o szukaniu szczęścia i miłości. Iza, bo tak ma na imię nasza bohaterka, chcąc polepszyć sobie życie, wychodzi za mąż za bogatego obcokrajowca i wyjeżdża z nim za granicę. Jej idylla nie trwa zbyt długo, ponieważ okazuje się, że jej mąż to chory człowiek. Zazdrosny i zaborczy zaczyna ją więzić i stosować przemoc. Gdy udaje jej się uciec, wsiada na prom i wraca do kraju. Na promie spotyka Maćka, który wykazuje zainteresowanie jej osobą…

Te dwie dorosłe osoby  zakochują się w sobie, lecz ich miłość jest jeszcze niedojrzała. Ich rozterki można skomentować tylko w jeden sposób - ludzie potrafią sobie skomplikować życie.

Ocena książki przez nasze klubowiczki jest pozytywna, ponieważ z przymrużeniem oka można stwierdzić, że każda z nas marzy o księciu z bajki: „Przecież Iza chciała tylko odwrócić swój los”, „Szybko mi się czytało, ale czasem denerwowali mnie główni bohaterowie”, „ Goniła za pieniędzmi” – to tylko kilka z licznych opinii naszych pań.

Ponieważ było to ostatnie zaplanowane na ten rok spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, postanowiliśmy podziękować naszym czytelniczkom za poświęcony czas. W świątecznej atmosferze, wśród pierniczków i dobrej kawy, każda z Pań otrzymała słodką niespodziankę wraz z pięknym kubeczkiem świątecznym. 

„ Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Podkategorie