W dniu 06.12.2021r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się kolejny raz, by omówić książkę pt. „Zjadacz czerni 8” Katarzyny Grocholi. Składa się z kilku opowiadań, których z pozoru nic nie łączy. Lecz czytając każdą kolejną historię okazuje się, że losy naszych bohaterów przeplatają się, by na końcu powieści połączyć się w całość. Każda historia jest opisana bardzo niezwykle i  dojrzale. Miłość matki do syna, córki do rodziców czy do zwierząt ukazane są w misterny sposób, gdzie czytelnik na chwilę się zatrzymuje, by później z większym zaciekawieniem czytać dalsze losy bohaterów. Niektóre wypowiedzi naszych klubowiczek: „ książka smutna, nostalgiczna”, „to pierwsze spotkanie z tą pisarką”, „ wpadałam z jednej historii w drugą”.

Jeśli jesteście ciekawi, co skrywa ta książka to zapraszamy do lektury.

Ponieważ było to ostatnie zaplanowane na ten rok spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, postanowiliśmy podziękować naszym czytelniczkom za poświęcony czas. W świątecznej atmosferze, wśród pierniczków i dobrej kawy, każda z Pań otrzymała książkę wraz ze słodką niespodzianką.   

 

W dniu 18.11.2021r. spotkaliśmy się z paniami z Dyskusyjnego Klubu Książki, by omówić kolejną powieść. Tym razem oddałyśmy się lekturze książki pt. „ Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” – Jonasa Jonassona. Jest to zabawna historia starszego pana, który wpada w różne tarapaty i „zgrabnie” z nich wychodzi, poznając przy tym bardzo wielu ciekawych ludzi. Allan, bo tak ma na imię nasz bohater, mieszka w Domu Spokojnej Starości. W wieku stu lat postanawia uciec przez okno. I tu dopiero zaczyna się cała przygoda. Specyficzny humor powieści na pewno nie jest dla każdego. Jednak jest logicznie poukładana historia,  gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością.  Nasz bohater przekracza granice geograficzne oraz kulturowe. Poznaje takie osobistości m.in., jak Stalin czy Truman. Jest to świetna opowieść o energicznym stulatku, który miał „wybuchowe” życie i żył sobie bezstresowo. Brał to, co dawała mu rzeczywistość, nie przejmował się i najważniejsze nie planował swojej przyszłości.

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 14.10.2021r.Tym razem przenieśliśmy się w okres dwudziestolecia międzywojennego,  gdzie po zakończeniu I wojny światowej kształtują się nowe partie polityczne. W samym sercu tej niespokojnej sytuacji politycznej żyje rodzina Niemojskich. Najstarszy syn Fryderyk jest wojskowym, Gucio studentem medycyny, a Wiktoria natomiast dopiero wkracza w dorosłość. W książce autorka pokazuje nam jak rodzeństwo Niemojskich pomaga sobie nawzajem w trudnych dla nich czasach. Gucio- lekkoduch, który był zawsze traktowany przez rodziców i rodzeństwo pobłażliwie, nagle zaciąga się do wojska i walczy dzielnie o wolną Polskę. Jego siostra, panienka z dobrego domu, zapisuje się na kurs sanitariuszki, by pracować w szpitalu. Natomiast Fryderyk, który najbardziej był poukładany, nagle zakochuje się w mężatce, której mąż jest majorem w wojsku. Ich losy przeplatają się wciąż z postacią Piotra Konratowicza, który jest po przeciwnej stronie barykady i na dodatek zakochany w Wiktorii z wzajemnością. Cała historia opisana jest na tle wydarzeń związanych z „Bitwą Warszawską”,  gdzie budowa państwa polskiego nabiera rozpędu, by po 123 latach zaistnieć na mapie świata jako wolny kraj. Warto wspomnieć, że dalsze losy naszych bohaterów można prześledzić w drugim tomie pod tytułem „ Smak wolności”. Przygotowany jest już do druku trzeci tom - „ Bliski koniec”, który ukaże się w listopadzie tego roku.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej odbyło się 16.09.2021r. Ty razem omawialiśmy książkę Anny Ficner- Ogonowskiej pt.” Alibi na szczęście”. Głowna bohaterka powieści – Hania, jest osobą spokojną, zrównoważoną. Jednak życie jej nie oszczędzało. Tragiczna śmierć osób bliskich spowodowała, że na razie nie myśli o bliskości drugiej osoby. Jej najbliższa przyjaciółka, którą traktuje jak siostrę, jest całkowitym jej przeciwieństwem. Dominika to żywiołowa pani stomatolog, ciągle jest oblegana przez mężczyzn. Ten kontrast, który wydaje się czasami aż absurdalny, pozwala im czasami „zejść na ziemię” i popatrzeć na problem z innej perspektywy. Wzruszająca, pełna nadziei opowieść o przyjaźni, miłości i o życiu, które często ma na nas swój własny plan. Co będzie dalej? Jak potoczą się losy Hani? Czy nasza bohaterka zdoła otworzyć się na tę nową miłość ? Czy tragedia, którą przeżyła nie zasłoni jej drogi do bycia szczęśliwą? Odpowiedzi  na te pytania znajdziemy oddając się lekturze. Jednak to nie koniec. Dalsze losy bohaterów znajdziemy w kolejnych częściach powieści.

W dniu 31.08.2021 r. w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona książka autora Robin Sloan pt.” Całodobowa księgarnia pana Penumbry”.Bohater powieści Clay szukając pracy, zostaje zatrudniony w pewnej ciekawej księgarni, której właścicielem jest pan Penumbry. Jest to bardzo osobliwy człowiek, do którego przychodzą „dziwni” ludzie, by wypożyczać książki. Praca w starej księgarni dla młodego informatyka to na pewno nie szczyt marzeń. Historia, która została przedstawiona w powieści, to zderzenie dwóch światów: stare książki kontra nowe technologie, a pomiędzy tym tajemnicza zagadka, którą bohaterowie usiłują rozwiązać. Clay wraz z przyjaciółmi szuka szyfru do nieśmiertelności. A czy udało mu się go znaleźć? Odpowiedź znajdziecie w powieści.

 

"Ludzie na drzewach" Hanya Yanagihara to książka omawiana na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 17.06.2021r. Jest to historia naukowca Nortona Periny, który studiuje medycynę. Dostaje on propozycję wyjazdu na ekspedycję badawczą do dżungli. Tam poszukiwacze znajdują plemię, które żyje bardzo długo. Gdy odkrywa ich sekret długowieczności, tą nowiną chce się podzielić ze światem. Do domu przywozi "starych ludzi", by moc dalej ich obserwować i badać ich zachowanie w nowym środowisku. Gdy osiąga sukces przywozi z dżungli dzieci, adoptuje je, zapewnia im edukację i przyszłość w cywilizowanym świecie. Książka ta porusza różne problemy - jednym z nich jest miłość, lecz jest to miłość przekraczająca ustalone normy społeczne. Czytając powieść nasuwa się pytanie, czy cywilizacja i człowiek cywilizowany to wyższa jednostka społeczna, która narzuca swój sposób bycia i życia drugiemu człowiekowi wmawiając mu, że jego życie jest lepsze...Ale czy to prawda? Czy cywilizacja, postęp, pęd za nowościami tego świata ma jakikolwiek sens?

 

Na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 27.05.2021r. w ścisłym reżimie sanitarnym, grupa Dyskusyjnego Klubu Książki omawiała powieść pt. "Normalni inaczej"- Tammy Robinson. Jest to historia o miłości, nadziei a przede wszystkim o marzeniach młodych ludzi i ich dojrzałym podejściu do życia. Maddy poświęca się dla dobra swojej niepełnosprawnej siostry, dba o nią jak matka. Zabiera ją na spacery uczęszcza na rehabilitację. Natomiast Albert to bardzo wrażliwy chłopak, który ma w życiu pod górkę ale się nie poddaje. Jego ojciec jest policjantem i próbuje go wychować w dyscyplinie. Ciągle jest niezadowolony z syna, ponieważ Albert nie chce iść w ślady ojca. Bohaterowie tej książki są tak ciekawi (ich osobowość), że czytając zastanawiamy się i co dalej, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. W powieści ukazana jest dojrzałość młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają przygodę z życiem, a już są doświadczeni przez los. Zakończenie natomiast nas zaskakuje nie takiego zakończenia się spodziewaliśmy. Serdecznie polecamy.

Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym w dniu 25.02.2021 r. Książkę, którą omawiałyśmy to "Namaluj mi słońce" - Gabrieli Gargaś. Główna bohaterka - Sabina to młoda, samotna osóbka, która zajmuje się - no właśnie czym? Ma ciekawe zajęcie, które nazywa "pracą". Umawia się na spotkania z ludźmi, którzy chcą porozmawiać o swoich kłopotach, problemach. Odwiedza starsze osoby w ich domach, wysłuchuje ciekawych opowieści i podnosi je na duchu. Można powiedzieć, że prowadzi uporządkowane życie. Jednak u jej boku nie ma ukochanego mężczyzny. Często też zadaje sobie pytanie, czy byłaby dobrą matką? Pewnego dnia w parku poznaje młodą damę o imieniu Marysia. Jest to mała dziewczynka porzucona przez matkę, wychowywana przez ojca. Nawiązuje się między nimi więź. Zaczynają spotykać się regularnie. Jest to opowieść o przyjaźni, która przeradza się w wielką miłość nie tylko między Sabiną i Marysią, ale też miedzy główną bohaterką a tatą dziewczynki. Książka pełna wzruszeń i mądrości. Jest to powieść, której warto poświęcić wolną chwilę, by zagłębić się w treść tej książki i przeżyć wzruszające chwile wraz z Sabiną, Marysią i jej ojcem.