W dniu 19.03.2024 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem była książka pt. „Dziewczyna z Brooklynu”, której autorem jest bestsellerowy francuski pisarz Guillaume Musso. Główny bohater próbuje odnaleźć narzeczoną, która zaginęła w dniu, w którym wyznała mu szokujący sekret.

Panie przyznały, że lektura bardzo je wciągnęła, nie mogły wręcz oderwać się od treści. Książka wzbudziła wiele emocji i niejeden aspekt fabuły zapewnił interesujący materiał do dyskusji. Doceniono siłę Anny, która pomimo traumatycznych wydarzeń potrafiła wieść normalne życie. Uczestniczki były też zszokowane, ile zła może uczynić człowiek drugiemu człowiekowi oraz jak wiele niektórzy są w stanie poświęcić dla zdobycia władzy. Zgodnie przyznano, że niestety nieszczęścia podobne do tych opisanych przez autora, wciąż mają miejsce na świecie. Zainteresowanie wzbudziła też postać przyjaciela głównego bohatera, który miał własny ukryty cel, pomagając w poszukiwaniach Anny.

Zdecydowanie można powiedzieć, że „Dziewczyna z Brooklynu” spotkała się z uznaniem uczestniczek, które już nie mogą się doczekać rozmowy o kolejnej książce.

Drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece miało miejsce 27.02.2024 i przyniosło wiele ciekawych spostrzeżeń uczestniczek. Tym razem omawiano debiutancką powieść A.J. Pearce. pt. „Droga Pani Bird”.

Akcja książki dzieje się w Anglii podczas drugiej wojny światowej. Młoda Emmeline Lake dołącza jako maszynistka do działu porad w piśmie „Przyjaciółka Kobiety”. Szybko orientuje się, że apodyktyczna redaktorka Henrietta Bird odrzuca listy czytelniczek, w których poruszono takie tematy, jak miłość, uczuciowe rozterki czy problemy związane z wojenną rzeczywistością. Dziewczyna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaczyna sama odpisywać na listy pominięte przez panią Bird.

Niektóre z Członkiń Klubu były zaskoczone faktem, że kobiety w tamtych czasach decydowały się na szukanie porad w gazecie. Podczas dyskusji o samej II wojnie światowej uczestniczki zauważyły, że powieść przedstawiała inny jej obraz, niż ten dotychczas znany nam z polskiej literatury. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, spojrzeć na tamte wydarzenia z innej perspektywy. Doceniono też postawę głównej bohaterki, która miała odwagę sprzeciwić się srogim zasadom narzuconym przez panią redaktor. Jednak pomimo kilku wartych uwagi aspektów, nie wszystkie panie były zachwycone tą pozycją – przyznały, że choć czytało się ją szybko, to nie wzbudziła w nich wielkiego zaciekawienia.

Niezależnie od różnych opinii na temat omawianej powieści, spotkanie klubu okazało się bardzo interesujące i pouczające. Kolejne dyskusje na pewno przyniosą wiele inspirujących rozmów i nowych spostrzeżeń.

Podczas pierwszego w tym roku kalendarzowym spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 30.01.2024, rozmawiano na temat książki pt.  „Będę Cię szukał, aż Cię odnajdę” Krzysztofa Koziołka. Jest to thriller z elementami science-fiction. Historia rozpoczyna się w dniu 18. urodzin Wally’ego, który odkrywa, że jego rodzice zostali zamordowani. Uciekając przed zabójcami, ulega wypadkowi, w wyniku którego traci pamięć. Policja to właśnie jego oskarża o zbrodnię.

W naszych Czytelniczkach książka wzbudziła mieszane uczucia. Z jednej strony doceniono wartkość akcji, dzięki której historię czytało się szybko i z zaciekawieniem. Natomiast samą fabułę, a zwłaszcza kilka kluczowych wydarzeń, uznano za zbyt nieprawdopodobne i „odrealnione”. Czytelniczki zauważyły również, że ta pozycja jest utrzymana w zupełnie innej stylistyce niż pozostałe książki Krzysztofa Koziołka, co jednym się podobało, a innych zawiodło. Jednak wszystkie zgodziły się z tym, że pisarz pokazał, że ma nieograniczoną wyobraźnię.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece odbyło się 05.12.2023r. Tym razem sięgnęliśmy po książkę Anne Tyler „Dziewczyna jak ocet”. Jest to powieść inspirowana Szekspirowską komedią pt.„ Poskromnienie złośnicy”. Książka ta powstała w ramach koncepcji „Projekt Szekspir”-to akcja promująca sławnego dramaturga, który w roku 2016 obchodził 400 rocznicę śmierci. Z tej okazji powstał pomysł, by znani i sławni pisarze napisali na nowo, bazując na pierwowzorze, to co stworzył ten wybitny poeta i dramaturg, tylko, że w odniesieniu do czasów nam współczesnych. Bohaterka „Dziewczyny jak ocet” to Kate, która pracuje w przedszkolu. Jej ojciec jest naukowcem, który prowadzi badania naukowe. Niespodziewanie prosi on swoja córkę  by wyszła za mąż za jego asystenta Piotra, ponieważ grozi mu deportacja ze względu na kończącą się wizę. Doktor próbuje z całych sił, by młodzi zapałali do siebie miłością. Czy mu się  to udało? Czy Kate będzie w stanie poświęcić się dla ojca?  Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu tej książki.  Według opinii naszych klubowiczek, sam zamysł odświeżenia Szekspira wydaje się być dobrym pomysłem, tym bardziej, że coraz rzadziej sięga się po takich klasyków. Choć powieść momentami była zabawna i intrygująca, to jednak nie zachwyciła. Była zbyt monotonna i brakowało w niej typowego zwrotu akcji, żeby móc zaskoczyć czytelnika.

W tym roku to było ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Szlichtyngowej. W świątecznej atmosferze i przy dobrej kawie, postanowiłyśmy podziękować naszym klubowiczom za ich całoroczną obecność na naszych spotkaniach.

W dniu 14.11.2023r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omówiona i zrecenzowana została kolejna propozycja czytelnicza. Tym razem sięgnęłyśmy po pozycję „Paryski Architekt” autorstwa Charlesa Belfoure’a. Jest to debiutancka powieść tego pisarza, który konstruując fabułę powieści, wykorzystał swoje doświadczenie i własną wiedzę w dziedzinie architektury. Akcja książki toczy się w okupowanym przez III Rzeszę Paryżu. Główny bohater, Lucien, podejmuje się projektowania kryjówek dla Żydów, głównie z powodów finansowych. Z upływem czasu, jego idea przerodziła się w coś więcej niż tylko zarobek. Po prostu chciał pomagać ludziom. Fabuła książki jest tak przeprowadzona, że czytelnik wręcz czuje emocje i zagrożenie, które grozi głównemu bohaterowi. Członkinie naszego klubu zgodnie stwierdziły, że w tej książce została ukazana II Wojna Światowa z całkiem innego punktu widzenia, z jakim do tej pory spotykałyśmy się w książkach poruszających tę tematykę. Drugie stwierdzenie dotyczyło faktu, że „Paryski Architekt” śmiało mógłby stać się scenariuszem do filmu.   Serdecznie polecamy tę lekturę.

17 października 2023r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy książkę „Miłość z kamienia” – Grażyny Jagielskiej, żony Wojciecha Jagielskiego, który jest pisarzem, publicystą a także korespondentem wojennym.  Są oni małżeństwem, które się bardzo kocha i wspiera, lecz życie z człowiekiem, który co chwilę wyjeżdża i nigdy nie wiadomo co spotka go na froncie, jest bardzo trudne. Dla Pana Wojtka to nie tylko praca, ale i styl życia. Często były to wyjazdy długoterminowe - dwa, cztery a nawet więcej tygodni. Po powrocie opowiadał żonie co widział, jakie okrucieństwa miały miejsce i w jakich warunkach musiał żyć. Pani Grażyna, słuchając opowieści męża, bardzo przeżywała te wszystkie historie, co doprowadziło u niej do choroby zwanej  zespołem stresu pourazowego. Cała książka opisuje wewnętrzne rozterki głównej bohaterki. Uczestniczki spotkania stwierdziły, że ogólnie bardzo trudno żyje się z osobą, która stawia na pierwszym miejscu pracę. W przypadku Pani Grażyny dochodził jeszcze strach i obawa o życie bliskiej jej osoby, co, zdaniem czytelniczek, jest trudne do wytrzymania. Jest to książka, która uświadamia czytelnikom, jak dużo wojen i konfliktów cały czas toczy się na świecie i jak niebezpieczną pracę wykonują ci, którzy przekazują nam informacje na bieżąco. 

W dniu 12.09.2023r. w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona historia stworzona przez brytyjską pisarkę Jojo Moyes pt. „We wspólnym rytmie”. Jest to opowieść wielowątkowa. Na początku zdawałoby się, że autorka skupia się tylko na małej dziewczynce i jej miłości do koni. Lecz zagłębiając się w dalszą lekturę, zaczynają pojawiać się kolejne wątki: rozwód, rodzina zastępcza, matka, która nie podołała wychowawczo, czy wielkie więzi rodzinne. Historia dziadka też była ciekawa. Co prawda wszystkie te historie ukazane zostały stopniowo i autorka wprowadza czytelnika w każdą z nich bardzo powoli, to warto przeczytać ją do końca, ponieważ ma ciekawe zakończenie.

W dniu 15.06.2023r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się kolejny raz, by omówić powieść pt. ”Sekta egoistów” – francuskiego eseisty, który z wykształcenia jest filozofem. Jest to debiutancka książka Schmitta, która ukazuje obsesję głównego bohatera skupionego na słowie „Ja”. Poszukuje on prawdy o tajemniczym założycielu Sekty Egoistów. Nie jest to łatwa lektura.  Ze względu na sposób w jaki książka została napisana, w naszych czytelniczkach wzbudziła rozbieżne uczucia. Dla niektórych była ona ciekawa, inni mieli problem z dobrnięciem do końca lektury. Na koniec dyskutowaliśmy na temat współczesnego świata i stylu życia młodych ludzi.

Podkategorie