katalog on-line

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Elżbietą Ciporą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kamil Rakowski   
wtorek, 24 września 2019 07:03

 

Dnia 20.09.2019 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej miało miejsce magiczne wydarzenie. Wśród przyjaciół, znajomych i rodziny swoją poezją z tomiku ?moja tekstura? podzieliła się z nami Elżbieta Cipora, która wychowała się w Górczynie.  Niesamowita atmosfera, którą udało nam się uzyskać dzięki wierszom samej autorki, niekonwencjonalnemu przeprowadzeniu całego spotkania przez Panią Bożenę Pajdosz oraz przy oprawie muzycznej ze strony zespołu Toka była czymś, co w dzisiejszych czasach trudno jest uzyskać. Przeżyliśmy swoiste zatrzymanie w środku pędzącego świata. Za tą kameralną poetyckość, za możliwość przemyślenia kilku spraw i za ten niesamowity klimat wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy!!!

GALERIA

Poprawiony: wtorek, 24 września 2019 07:45
 
Kino w Szlichtyngowie - edycja II PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kamil Rakowski   
czwartek, 19 września 2019 10:39

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowie w nowym roku szkolnym kontynuuje rozpoczęty cykl filmów dla uczniów szkół znajdujących się na terenie naszej gminy. W dniu 23.09.2019 gościliśmy w naszym kinie dwie grupy wiekowe. Pierwsza nasza propozycja to film pt. ?Mamy talent!?, który był przeznaczony dla uczniów klas V-VIII Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Szlichtyngowie. To historia dwóch przyjaciół Grima i Axela, którzy wspólnie grają w zespole Los Bando. Ich największym marzeniem jest wziąć udział w największym skandynawskim festiwalu rockowym. Brak basisty, dobrego wokalisty, pościg policji to dopiero początek całej zwariowanej historii.

W tym samym dniu zaprosiliśmy do naszego kina również grupę 5-latków, 6-latków z Samorządowego Przedszkola im. Pluszowego Misia w Szlichtyngowie a także klasy I-IV ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Szlichtyngowie na film ? Magiczny dywan?- Hodżia mieszka w maleńkiej wiosce wraz ze swoją rodziną. Jednak chciałby zobaczyć wielki świat, którym jest dla niego miasto gdzie mieszka sułtan. Pewnego razu dostaje szansę i od razu z niej korzysta. Stary El Faza powierza mu magiczny, latający dywan i misję odnalezienia swej zaginionej wnuczki. Hodżia wraz ze swą przyjaciółką Rają ruszają na spotkanie przygody. Film ten został również wyświetlony w dniu 25.09.2019 dla 4-latków z Samorządowego Przedszkola im. Pluszowego Misia w Szlichtyngowie a także dla uczniów Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach oraz Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ?Inki? w Starych Drzewcach.

Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc i duże wsparcie ze strony Stowarzyszenia Twórcze Horyzonty. Cała impreza została dofinansowana przez powiat wschowski, Urząd Miasta i Gminy w Szlichtyngowie,  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA Odział w Zielonej Górze oraz  Bank Spółdzielczy we Wschowie? za co bardzo serdecznie dziękujemy.

GALERIA

Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 10:43
 
Spotkania z podróżnikami - część druga PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kamil Rakowski   
środa, 18 września 2019 11:26

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej przy współpracy ze Stowarzyszeniem twórcze Horyzonty, przy dofinansowaniu ze środków Powiatu Wschowskiego i Miasta i Gminy Szlichtyngowa oraz przy współpracy Banku Spółdzielczego we Wschowie i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Oddział w Zielonej Górze zaprasza Państwa na drugą część cyklu "Spotkań z podróżnikami". Rozpoczynamy niezwykłą prezentacją o Australii z masą zdjęć z drona.
"Wyobraź sobie, że jesteś w miejscu, gdzie nie ma nikogo w promieniu 300-400 km. Budzisz się ze wschodem słońca, nad głową latają kolorowe papugi, a wokół Ciebie jest oszałamiająco piękna przyroda - busz, drzewa eukaliptusowe, czasem kaniony i rzeki z małymi jeziorkami, w których możesz zanurzyć się po uszy i schłodzić rozgrzane ciało od intensywnego słońca. Gdy wychodzisz na brzeg, wokół skaczą kangury, chodzą kilkumetrowe (niegroźne!) jaszczurki, a jeśli będziesz mieć więcej szczęścia to zobaczysz też koalę, który leniwie przeciąga się na rosnącym obok eukaliptusie. To wszystko nie jest bajką - taki jest australijski Outback, w który Cię chętnie zabierzemy.
W Australii byliśmy dwa razy spędzając w niej w sumie ponad rok. To tam po raz pierwszy w życiu poczuliśmy, że przestaliśmy podróżować, a zaczęliśmy "żyć w podróży" i oddychać pełną piersią! Zapraszamy Cię w podróż do naszej ukochanej krainy, po której faktycznie skaczą kangury, w rzekach pływają kilkumetrowe krokodyle, a spotkani ludzie, bez wyjątku, mówią do nas "No worries mate". Czasem czuliśmy, że śnimy na jawie!
Te wszystkie historie będą okraszone zdjęciami oraz filmami z ziemi i z drona, co sprawi, że poczujesz się jak ptak lecący nad australijskimi rzekami, górami i rozległym buszem. Dopiero wtedy zrozumiesz Aborygenów - rdzenną ludność zamieszkującą Australię od tysięcy lat. Ich wierzenia, podania, legendy ściśle wiążą się ze zwierzętami, skałami, górami i rzekami, które Ci pokarzemy. Świat realny połączymy ze światem mitów i wierzeń - to będzie niecodzienna podróż! Obiecujemy! - Andrzej Budnik.
Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik - kilka lat życia spędzili na oglądaniu, smakowaniu i doświadczaniu krajów Azji, ale to Australia zahipnotyzowała ich na tyle skutecznie, że mieszkając i pracując w Polsce ciągle podróżują palcem po mapie i marzą o miejscach, których jeszcze nie poznali. Pomagają tym marzeniom i śledzą promocje lotnicze, żeby choć na kilka tygodni przenieść się na Antypody".

 

Źródło: http://tworczehoryzonty.pl/wpis/australia-szalona-i-piekna-przygoda-5/

Poprawiony: środa, 18 września 2019 11:33
 
Kino w Szlichtyngowie - powrót po wakacjach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kamil Rakowski   
środa, 11 września 2019 08:59

Po wakacyjnej przerwie ruszamy z kinem w Szlichtyngowej!!!
Tym razem dla uczniów szkół znajdujących się na terenie naszej gminy przygotowaliśmy dwie propozycje:

Dla młodszych dzieci film pt. "Magiczny dywan"

 

Hodżia mieszka w maleńkiej wiosce wraz ze swoją rodziną. Jednak chciałby zobaczyć wielki świat, którym jest dla niego miasto gdzie mieszka sułtan. Pewnego razu dostaje szansę i od razu z niej korzysta. Stary El Faza powierza mu magiczny, latający dywan i misję odnalezienia swej zaginionej wnuczki. Hodżia wraz ze swą przyjaciółką Rają ruszają na spotkanie przygody.

Dla starszych mamy film "Mamy talent!"

Dwaj najlepsi przyjaciele, Grim i Axel, od zawsze marzą o udziale w największym skandynawskim festiwalu rockowym. Wspólnie grają w zespole ? Los Bando, ale brakuje im basisty, a Axel, wokalista i gitarzysta, nie może zaśpiewać, bo jego głos jest fatalny, o czym Grim nie nie ma serca mu powiedzieć. Kiedy zostają zaproszeni do udziału w Festiwalu, muszą szybko znaleźć rozwiązanie. Przeprowadzają przesłuchanie, ale nie mają szczęścia ze znalezieniem odpowiedniego członka zespołu. Ich basistą zostaje więc dziewięcioletnia Thildie, która gra na wiolonczeli. Kierowcą, który ma dowieźć ich na festiwal ma być Martin ? znany z talentu rajdowca, ale chłopcy nie wiedzą, że nie ma on prawa jazdy. Zespół wyrusza w szaloną podróż przez Norwegię. Ścigani przez rodziców i policję mają coraz mniej czasu aby zdążyć na festiwal i spełnić swe muzyczne marzenia.

Seanse odbędą się w sali widowiskowej Zespołu Świetlic w Szlichtyngowej ul. Głogowska 1
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa
Inicjatywa dofinansowana ze środków Powiatu Wschowskiego oraz Gminy Szlichtyngowa
mecenas: Bank Spółdzielczy we Wschowie
partner: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA Oddział w Zielonej Górze

Poprawiony: środa, 11 września 2019 09:04
 
Mała książka - Wielki człowiek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kamil Rakowski   
wtorek, 10 września 2019 10:26

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej po raz kolejny przystępuje do projektu ?Mała książka - Wielki człowiek?. Skierowany jest on do dzieci urodzonych w latach 2013-2016. Polega on na tym, że rodzic zapisuje dziecko do biblioteki. Następnie przedszkolak otrzymuje wyprawkę, w której znajdzie książkę dostosowaną pod względem formy i treści do jego potrzeb i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

 

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice - poradnik "Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki".
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Już od dziś zapraszamy wszystkich chętnych  po odbiór wyprawek czytelniczych!!!

 

GALERIA

Poprawiony: środa, 11 września 2019 06:25
 
Spotkanie autorskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kamil Rakowski   
poniedziałek, 09 września 2019 11:21


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa serdecznie zaprasza na klimatyczne spotkanie z Elżbietą Ciporą, autorką tomiku "moja tekstura".
Wieczór poetycki poprowadzi pisarka Bożena Pajdosz.
Muzycznie wieczór ubogaci zespół TOKA

Elżbieta Cipora (Elżbieta Bal), urodziła się w 1977 roku w Kożuchowie, od piątego roku życia mieszkała w Górczynie gm. Szlichtyngowa. Szkołę podstawową ukończyła w Szlichtyngowie, średnią - LO we Wschowie, następnie Studium Medycznym w Zielonej Górze na wydziale fizjoterapii, Akademię Medyczną we Wrocławiu, również na kierunku Fizjoterapia. Od 22 lat prowadzi własną działalność NZOZ. Osiedliła się w Trzebiechowie (niedaleko Zielonej Góry). Jest aktywna zawodowo, artystycznie, literacko i społecznie. Prowadzi "otwarty dom" oraz niekomercyjną winnicę, w której wraz z mężem i dziećmi organizuje spotkania kulturalne i artystyczne (m.in. koncerty, wystawy, wernisaże, spotkania "człowieka z człowiekiem"). Jej twórczość jest nagradzana w konkursach poetyckich. W marcu 2019 wydała swój debiutancki tomik "moja tekstura". W swoich tekstach mówi o miłości, rozterkach, okruchach z których skład się życie, ale i ważnych sprawach społecznych.

Poprawiony: środa, 11 września 2019 06:21
 
Narodowe Czytanie - relacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kamil Rakowski   
poniedziałek, 09 września 2019 11:14

W dniu 07.09.2019 odbyła się ogólnopolska akcja "Narodowego Czytania", nad którą patronat honorowy sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wraz z małżonką.  W tym roku czytane były polskie nowele: Dobra pani - Elizy Orzeszkowej; Dym - Marii Konopnickiej; Katarynka  - Bolesława Prusa; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Brunona Schulza; Orka - Władysława Stanisława Reymonta; Rozdzióbią nas kruki, wrony - Stefana Żeromskiego; Sachem  - Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) - Henryka Rzewuskiego. Przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej, Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach, Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Starych Drzewcach oraz Biblioteki Publicznej Miasta  i Gminy w Szlichtyngowej również na terenie naszej gminy mieliśmy okazję wsłuchać się w treść poszczególnych utworów. Dodatkową atrakcją było to, że wyznaczeni uczniowie przebrali się za autorów poszczególnych tekstów, którzy również wystąpili w roli narratorów. Także z poszczególnymi tekstami zmierzyli się gospodarze spotkania, zaproszeni goście, nauczyciele i bibliotekarze. Nie zabrakło również rodziców, za których zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Po zakończonym spotkaniu każdy z uczestników otrzymał  certyfikat uczestnictwa.

GALERIA

Poprawiony: środa, 11 września 2019 06:21
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 43

Pliki cookies to dane zapisywane na komputerze użytkownika przeglądającego naszą witrynę. Pozwalają nam lepiej dostosować treść witryny do Państwa oczekiwań i potrzeb. Aby spawdzic do czego uzywamy cookies sprawdz polityke prywatnosci.

Akceptuje pliki cookies dla tej witryny.