Start
Tydzień Bibliotek 2025 – Warsztaty „Mała książka w drodze”
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
W Tygodniu Bibliotek nie zapominamy o najmłodszych. W dniu 14.05.2025 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej gościła grupy czterolatków, dla których warsztaty pt. „Mała książka w drodze” przeprowadził pan Mateusz Świstak.
Zajęcia promowały czytelnictwo w niezwykle ciekawy i zabawny sposób. Przybliżono dzieciom postać Krasnala w Krzywej Czapce – bohatera książki, którą dzieci otrzymują w Wyprawce Czytelniczej przystępując do programu „Mała książka – wielki człowiek”. Podczas warsztatów nie było ani chwili na nudę, a cała biblioteka rozbrzmiewała śmiechem i wesołymi okrzykami. Wszyscy uczestnicy na pewno nie mają już żadnych wątpliwości, jak ważną rolę pełnią książki w rozwoju dziecka oraz budowaniu więzi z rodzicem. Przedszkolaki otrzymały również przepiękne torby, którą mogą wykorzystać, np. do noszenia książek z biblioteki.
Dziękujemy Panu Mateuszowi Świstakowi za przeprowadzenie warsztatów z wielką pasją i rewelacyjną energią!
Zapraszamy wszystkich rodziców dzieci w wieku 4-6 lat do zapisania swoich pociech do naszej biblioteki i odebrania wyjątkowej Wyprawki Czytelniczej!
O programie dowiecie się więcej na stronie www.wielki-czlowiek.pl oraz bezpośrednio w bibliotece.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tydzień Bibliotek 2025 – Turniej EA SPORTS: FC25
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Kolejny dzień Tygodnia Bibliotek upłynął pod znakiem sportowych emocji. 13.05.2025 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej odbył się Turniej Gry na PlayStation – EA SPORTS: FC25.
Tradycyjnie rozpoczęto od przywitania, wytłumaczenia zasad oraz wyboru drużyn. Następnie odbyło się losowanie par turniejowych i kolejności gry.
Poziom rywalizacji był niezwykle wysoki, a już w pierwszym meczu zmierzyli się zeszłoroczni finaliści. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali wyjątkowe umiejętności, zapewniając emocjonujące rozgrywki. Czasami o wyniku meczu przesądzała akcja w ostatniej minucie, byliśmy też świadkami rzutów karnych.
Ponadto w finałowym meczu padło aż pięć goli! Po niesamowitej grze, nowym mistrzem został Szymon, który z radością wzniósł Puchar Biblioteki.
Gratulujemy zwycięzcy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział oraz za prawdziwie sportową postawę podczas całego turnieju.
Każdy chłopiec w nagrodę otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.
Wszystkich fanów piłki nożnej zapraszamy do wypożyczania książek o swojej ulubionej dyscyplinie i znanych zawodnikach!
Tydzień Bibliotek 2025 – Konkurs „Wierszyki, które łamią języki”
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Tradycyjnie podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywa się konkurs „Wierszyki, które łamią języki” organizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Szlichtyngowej.
W dniu 09.05.2025 w Sali Widowiskowej swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie z klas I-VIII z naszej gminy. Trzeba było wykazać się nie lada dykcją, aby poradzić sobie z utworami, które zawierały bardzo trudne do wymówienia wyrazy i zdania.
Po podliczeniu punktów wyniki prezentują się następująco:
Klasy I-IV:
- I miejsce: Oliwia Baran (SP Szlichtyngowa)
- II miejsce: Maja Łukaszewicz (SP Szlichtyngowa)
- III miejsce: Lena Bączkowska (SP Stare Drzewce)
- Wyróżnienia: Anna Dudek (SP Szlichtyngowa), Zofia Monkiewicz (SP Stare Drzewce)
Klasy V-VIII:
- I miejsce: Nikola Kajda (SP Szlichtyngowa)
- II miejsce: Kaja Bąkowska (SP Szlichtyngowa)
- III miejsce: Jakub Jamrożek (SP Jędrzychowice)
- Wyróżnienia: Hanna Tomkowicz (SP Stare Drzewce), Oliwia Sobczak (SP Jędrzychowice), Lena Stankiewicz (SP Szlichtyngowa)
Na laureatów czekały gry planszowe i książki, z których mogli wybrać wymarzoną nagrodę, a każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i pamiątkowy dyplom.
Wszystkim składamy ogromne podziękowania i gratulujemy udanego zmierzenia się z bardzo trudnymi łamańcami językowymi!
Tydzień Bibliotek 2025 – Gala wręczenia nagród w plebiscycie na „Czytelnika Roku 2024”
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
08.05.2025 w Dzień Bibliotekarza w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej miało miejsce wyjątkowe święto. Tego dnia bowiem wręczono statuetki tym Czytelnikom, którzy w ubiegłym roku wypożyczyli najwięcej książek.
Z dumą prezentujemy laureatów plebiscytu na „Czytelnika Roku 2024”:
- Literatura dla dzieci: Jagoda Gawin, Zofia Kwiatkowska, Marek Furmańczak (z podziękowaniami dla rodziców)
- Literatura dla młodzieży: Julia Kajda, Hanna Wojtysiak
- Literatura dla dorosłych: Barbara Szpatowicz, Barbara Zacharzewska
- e-booki – Barbara Stadnik
Nagrody wręczyła osobiście Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej Pani Anna Neć wraz z Sekretarzem Miasta i Gminy Szlichtyngowa – Panem Jarosławem Gnatem, który złożył również życzenia wszystkim bibliotekarzem z okazji ich święta.
Zanim jednak ogłoszono nazwiska Czytelników Roku, uroczystość ubogacił występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego we Wschowie. Wszyscy zgromadzeni w sali z zachwytem wysłuchali przepięknie wykonanych utworów.
Hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka. Lubię tu być”. Laureaci naszego plebiscytu na pewno zgadzają się z tym twierdzeniem. Zachęcamy wszystkich, aby odwiedzali naszą książnicę jak najczęściej, bo biblioteka to miejsce, które polubić może każdy!
Tydzień Bibliotek 2025 – Wyjazd do muzeum dla zwycięzców konkursu „Baśniowa Bitwa: Królewna Śnieżka”
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Pierwszego dnia naszych obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej zorganizowała wycieczkę do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Była to nagroda dla klasy IV „a” (SP Szlichtyngowa), która w kwietniu zwyciężyła w konkursie pt. „Baśniowa Bitwa: Królewna Śnieżka”.
Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „Wycinanka ludowa”. Zapoznano ich z historią, a także z nazwami i rodzajami tego szczególnego rękodzieła. Podczas prezentacji młodzież zobaczyła kolorowe zdjęcia tradycyjnych wycinanek oraz ich zastosowania w czasach współczesnych, np. w architekturze polskiego pawilonu wystawienniczego w dalekim Szanghaju.
Ubogaceni wiedzą uczniowie zabrali się do pracy. Wykonali własne wycinanki za pomocą nożyczek (choć tradycyjnie używano do tego nożyc do strzyżenia owiec) oraz kolorowego papieru. Każdy stworzył absolutnie niepowtarzalny wzór, przy okazji ćwicząc precyzję, wyobraźnię i umiejętności manualne.
Po pracy artystycznej przyszedł czas na zwiedzanie. Pani przewodnik oprowadziła uczestników po wybranych salach, w tym tej z wystawą tymczasową dotyczącą wycinanek żydowskich, co było niejako przedłużeniem tematu warsztatów. Ponadto uczniowie m.in. poznali historię Dzieci Głogowskich, dowiedzieli się jak odnaleziono słynny Skarb z Głogowa, podziwiali też przepiękne monety. Młodzież chętnie przyglądała się eksponatom, robiła zdjęcia, zadawała pytania oraz słuchała pani przewodnik. Na koniec uczestnicy mogli ujrzeć zachwycające widoki z samego szczytu zamkowej wieży.
Wycieczka była nie tylko niezwykłą lekcją historii, ale również okazją do wyciągnięcia przydatnych wniosków na przyszłość.
Dziękujemy pracownikom muzeum za bardzo ciekawe i rozwijające zajęcia!