W dniu 17.10.2024 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek, której głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jubileuszowej – dziesiątej edycji – przyświecało hasło „Moc Bibliotek”.

Punktualnie o godzinie 16:00 młodzi uczestnicy zebrali się w bibliotece, gdzie po krótkim wstępie podzielili się na dwie grupy. Czekały na nich następujące atrakcje, będące realizacją tegorocznego hasła:

• Escape Room pt. „Zdobądź Moc Biblioteki!” – Uczestnicy otrzymali list od Ducha Biblioteki, który postawił przed nimi szereg zadań – ich poprawne wykonanie dawało prawo do otrzymania „Mocy Biblioteki”. Poszczególne wyzwania pokazywały moc książek oraz moc naszej placówki. Zadania dotyczyły m.in. baśni, zekranizowanych książek czy tytułów popularnych w Internecie. Pokazaliśmy również, że siłą biblioteki jest nie tylko tradycyjny księgozbiór, ale również audiobooki, gry planszowe czy nowe technologie. Wśród zadań były, m.in. wykreślanka, labirynt słowny czy proste zadanie matematyczne. Przydała się też umiejętność wyszukiwania tytułów na regałach, współpraca oraz spostrzegawczość. Obie grupy poradziły sobie znakomicie, kończąc misję sukcesem.
  • Gra pt. „Rzuć kośćmi i stwórz opowieść!” – Moc mają również słowa, opowieści oraz wyobraźnia! Młodzi uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością, układając historie na podstawie obrazków, które wypadły na rzuconych kościach. Należało ustalić bohatera, jego charakter oraz miejsce i czas wydarzenia. Następnie powstały krótkie, ale niezwykle oryginalne historyjki, które zostały potem głośno odczytane.
  • Projekcja filmu pt. „Mój brat ściga dinozaury” – Uczestnicy obejrzeli wyjątkowy film (zapewniony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej) o Jacku i jego młodszym bracie z zespołem Downa. Historia nie tylko bawiła, ale dawała też do myślenia, a nawet momentami wzruszała. Pokazała, jakie konsekwencje niesie za sobą kłamstwo a także jak ważna jest rodzina, akceptacja i miłość. Uczestnicy, zapatrzeni w ekran, z przyjemnością delektowali się smakołykami, które umilały im czas.

Na zakończenie każdy otrzymał dyplom oraz drobne upominki. Atmosfera, radość i zadowolenie młodzieży potwierdzały, że biblioteka ma ogromną moc – nie tylko w dostarczaniu wiedzy, ale także w rozwijaniu kreatywności czy umiejętności współpracy. Wszystkim dziękujemy za aktywny udział i czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczną edycję!