W dniu 08.08.2024 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej zamieniła się w prawdziwe laboratorium chemiczne podczas wakacyjnych zajęć pt. „Tajemniczy świat eksperymentów”.

Każde dziecko, pod czujnym okiem prowadzącej, miało okazję przeprowadzić wylosowane doświadczenia. Uczestnicy m.in. sami uformowali „ciecz nienewtonowską”, przekonali się, że można nadmuchać balonik bez dmuchania oraz dowiedzieli się jak za pomocą wody, sody i octu zrobić tzw. „lampę lawę”; za to mleko, płyn do mycia naczyń i zabarwiona bibułą woda posłużyły do stworzenia kolorowego wiru. Z dużym zaciekawieniem spotkał się również eksperyment pt. „Gasnąca świeczka”, natomiast próby utworzenia bańki mydlanej wewnątrz innej bańki przyniosły wiele śmiechu i ekscytacji. A co może się stać kiedy użyjemy soku z cytryny, suszarki i żelazka dzieci dowiedziały się podczas ostatniego doświadczenia o nazwie „Znikający atrament”.

Dzieci przekonały się, że z pomocą rzeczy i produktów codziennego użytku oraz odpowiedniej wiedzy może zadziać się istna magia. Zajęcia były też świetnym sposobem na zaspokojenie dziecięcej ciekawości dotyczącej otaczającego nas świata.

Za udane wykonanie wszystkich eksperymentów każdy otrzymał „Certyfikat dla Małych Badaczy”.

Dziękujemy uczestnikom za udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Wakacje z Biblioteką”!