„Czy ptaszki mogą być silne?” – na to pytanie staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas drugich zajęć z cyklu „Zwierzęta na Olimpiadzie”, organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Szlichtyngowej w ramach „Wakacji z Biblioteką”.

W dniu 04.07.2024 dzieci z przedszkola zawitały do Sali widowiskowej w Szlichtyngowej, gdzie od razu czekało na nich pierwsze zadanie – gra pt. „Sokole oko”. Trzeba było odnaleźć ptaszki ukryte w pomieszczeniu i włożyć je do odpowiedniego gniazda.

Jako sportową rozgrzewkę zaproponowaliśmy taniec – piosenka nie tylko posiadała wesoły rytm, ale również ważne i pozytywne przesłanie o „rozwijaniu skrzydeł” oraz odwadze do spełniania marzeń.

Następnie przenieśliśmy się do niezwykłego teatru Kamishibai z opowieścią pt. „Dwa ptaszki” (ilustracje: Piotr Zatorski, tekst: Julian Brudzewski). Okazało się, że ptaszki naprawdę mogą być silne, ale wielką siłą jest też życzliwość, współpraca i chęć niesienia innym pomocy.

W ten sposób przeszliśmy do zaprezentowania dyscypliny olimpijskiej, jaką jest podnoszenie ciężarów, w której polscy sportowcy zdobyli w sumie aż 34 medale! Dzieci miały za zadanie odgadnąć nazwisko polskiej zawodniczki, która ma w swoim dorobku brąz i srebro w tej konkurencji, a poza tym posiada „ptasie” nazwisko – chodziło oczywiście o Agatę Wróbel. Przedszkolaki miały okazję naśladować naszą wspaniałą zawodniczkę, samemu podnosząc sztangę.

Na olimpiadzie odbywają się również zawody w koszykówce. Mali zawodnicy próbowali trafić piłką w obręcz. Przy tej okazji wspomniano również o tym, że kukułki podrzucają swoje jajka do gniazd innych ptaków.

Po wyczynach sportowych przyszła pora na sprawdzenie wiedzy. Dzieci musiały podzielić obrazki przedstawiające ptaki, na te, które żyją w Polsce i te, które na wolności możemy spotkać tylko za granicą.

Dzieci wysłuchały także piosenki wyciszającej pt. „5 sikorek”, a na zakończenie każdy uczestnik wykonał własnego ptaszka z papieru, ćwicząc kreatywność i motorykę małą.

Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę!