Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej rozpoczęła zajęcia organizowane dla dzieci przedszkolnych pt. „Wakacje z Biblioteką”. Składać się będą z dwóch cykli. Pierwszy z nich to „Zwierzęta na Olimpiadzie”. Został on zainspirowany odbywającymi się w tym roku Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, a także faktem, że rok 2024 został ogłoszony Rokiem Polskich Olimpijczyków.

26.06.2024 odbyły się pierwsze zajęcia z tego cyklu, zatytułowane „Zwinne ssaki zapraszają do gimnastyki”. Na początku porozmawialiśmy z dziećmi m.in. o tym czym jest olimpiada oraz co oznaczają kolory kół na fladze olimpijskiej.

Zgodnie z tytułem spotkania przystąpiliśmy do wspólnej gimnastyki, gdzie wszystkie ruchy były inspirowane poszczególnymi zwierzętami. Był to również trening umysłowy, bo najpierw należało odgadnąć nazwę ssaka ukrytą w zagadce. Następnie dzieci wysłuchały historii pt. „Koń i wielbłąd” z książki „Między nami zwierzakami w Afryce” autorstwa Jacka Daniluka. I to właśnie tych dwóch ssaków dotyczyły kolejne zabawy. Nauczyliśmy się wspólnie piosenki logopedycznej „Konik”, przedszkolaki dowiedziały się również ile medali w jeździectwie zdobyli polscy sportowcy oraz który Polak zdobył jedyne złoto w tej dyscyplinie.

Następnie po sali przeszła prawdziwa karawana wielbłądów! Dzieci dobrane w parach naśladowały charakterystyczny sposób chodu tych garbatych zwierząt, zwany „karawanowym”. Trzeba było wykazać się koordynacją i umiejętnością współpracy.

Kolejna gra nosiła nazwę „Poimy wielbłąda” – do jego pyska mogły trafić tylko obrazki przedstawiające kropelki wody. Okazało się, że widnieją na nich literki, z których dzieci ułożyły imię i nazwisko wybitnego polskiego chodziarza Roberta Korzeniowskiego. Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć dzieciom postać tego czterokrotnego złotego medalisty olimpijskiego (żaden polski sportowiec nie zdobył więcej tytułów mistrza olimpijskiego).

Kolejną dawkę ruchu zapewnił nam taniec, a na koniec mali artyści wykonali kolorowe myszki z rolek po papierze toaletowym.

Wszystkim dziękujemy za świetną zabawę i udział w zajęciach!