Co roku 2. lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia. To nietypowe święto stanowiło inspirację do spotkania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, które Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej zorganizowała w dniu 07.02.2024. Grupa czterolatków wysłuchała historii pt. „Jak dobrze mieć sąsiadów” autorstwa Ciary Flood. Jej bohaterem jest mrukowaty niedźwiedź, obok którego pewnego dnia wprowadzają się króliki. Dzięki tej zabawnej i bogato ilustrowanej książce, wszyscy mogliśmy się przekonać m.in. o tym, ile radości przynosi pomaganie innym.

Po lekturze przedszkolaki przyglądały się obrazkom, przedstawiającym różne „uczucia” misia (złość, smutek, radość) i próbowały je naśladować poprzez mimikę. Następnie wskazaliśmy te momenty w książce, kiedy Pan Misio okazywał podane emocje. Podkreśliliśmy, że bohater poczuł się szczęśliwy, gdy zaprzyjaźnił się z królikami. Podczas krótkiej rozmowy dzieci podawały przykłady, w jaki sposób one pomagają innym. Potem zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę o dwóch szarych misiach, urozmaicając ją ruchowym obrazowaniem tekstu. Na zakończenie każde dziecko pokolorowało obrazek przedstawiający misia trzymającego serce – była to nie tylko zabawa, ale i sposób na utrwalenie morału dzisiejszej opowiastki: trzeba okazywać innym dobroć i życzliwość.

Po zajęciach dzieci miały okazję spędzić czas na oglądaniu książek w naszej bibliotece, co jak zawsze sprawiło im wiele radości.

Dziękujemy za wspólne spotkanie