„Jak nie czytam, jak czytam” to ogólnopolska akcja, w której co roku bierze udział kilkaset tysięcy osób. Według statystyk to właśnie młodzi czytają więcej niż dorośli. Wydarzenie ma na celu unaocznienie tych wyników, a jednocześnie budowanie pozytywnego wizerunku książki wśród dzieci i młodzieży. Właśnie 7. czerwca dokładnie o godz. 10:00 uczestnicy (w dużych grupach lub kameralnym gronie) biorą książkę do ręki i czytają. Wybór jest w pełni dowolny – każdy może wybrać taką książkę, na jaką ma ochotę. Więcej na temat akcji można znaleźć na stronie www.czytamy.org

W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej włączyła się w V odsłonę tej akcji. Zorganizowaliśmy ją wraz z klasą II oraz zerówką (w niektórych momentach częściowo dołączali także uczniowie ze starszych klas) ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „IINKI” w Starych Drzewcach. Dnia 07.06.2023, punktualnie o godz. 10:00 na placu szkolnym rozpoczęliśmy akcję od wspólnego przeczytania wiersza żab z „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Potem każde dziecko wybrało dla siebie książkę ze szkolnej biblioteki, by przy akompaniamencie spokojnej muzyki „zatopić się w lekturze”. Starsze dzieci wykazały się koleżeństwem, pomagając tym, którzy jeszcze nie czytają płynnie. Wiele dzieci wyraziło chęć wypożyczenia danej książki i dokończenia jej w domu.

Na koniec przygotowaliśmy piosenkę, która miała za zadanie wprawić wszystkich w nastrój zbliżających się wakacji.

Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i wspólne czytanie!