W dniu 18.05.2023 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej gościła grupa 5-latków z szlichtyngowskiego przedszkola na spotkaniu w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Zorganizowane zostało ono z okazji Dnia Praw Zwierząt, które przypada 22. maja.

Przedszkolaki wysłuchały książki pt. „Jak się nazywasz?” autorstwa Kesa Graya z ilustracjami Nikki Dyson. Opowiada o różnych zwierzętach, które chcą zmienić swoje imię z powodu jego śmiesznego i dziwnego brzmienia. Dzieci poznały takie zabawne nazwy jak: Blobfish Smarkulec, Jajeczniczka Oceaniczka czy Frędzelek Brodatka. Podczas czytania była okazja do powtórki z liczenia do dwunastu – dzieci na palcach pokazywały numerki kolejnych postaci.

Ten zabawny tekst oraz nadchodzące święto stały się inspiracją do przeprowadzenia z przedszkolakami rozmowy na temat praw zwierząt. Mówiliśmy m.in. o tym, jak możemy dbać o naszych pupili. Wybraliśmy się też na „spacer do lasu”. Podczas tej zabawy zwracaliśmy uwagę na prawidłowe zachowanie w środowisku naturalnym, m.in. o tym, że należy zachowywać ciszę, nie wolno śmiecić ani niszczyć zwierzęcych domów. Wspomnieliśmy również o tym, co oznacza pojęcie „gatunek zagrożony” i jakie mamy ich przykłady w Polsce i na świecie.

Na koniec dzieci poznały jeszcze jedno stworzenie o dziwnej nazwie – aksolotla, którego miały za zadanie pokolorować. Ten sympatyczny płaz bardzo przypadł dzieciom do gustu!

Zaprezentowaliśmy również w formie małej wystawy wybrane pozycje z księgozbioru dziecięcego dotyczące zwierząt.

Dziękujemy za wspólne spotkanie oraz piękny prezent w postaci laurki!