Dnia 02.02.2023 odbyły się zajęcia dla przedszkolaków z okazji ferii. Spotkanie miało tytuł „Na tropie ekologicznego stworka”. Naszym zadaniem było zapoznanie najmłodszych z trudnym pojęciem ekologii.

Na początku dzieci wysłuchały tekstu Olgi Masiuk pt. „Co to jest ekologia?”, który stał się wstępem do wprowadzenia pojęcia segregowania śmieci. Przedszkolaki wybrały się tropem Ekologicznego Stworka. Na szlaku czekały śmieci ułożone na polach w kolorach: niebieskim, zielonym i żółtym. Na zielonych polach leżały śmieci szklane, na niebieskich – papierowe, a na żółtych – plastikowe. Ułatwiło to dzieciom wrzucanie śmieci do odpowiednich „koszy”. Dla lepszego zapamiętania kolory te pojawiły się również w przebraniu pani bibliotekarki. Za każdy prawidłowo posegregowany odpad, na tablicy odsłaniał się fragment naszego Eko-Stworka. Dzieci poradziły sobie znakomicie!

Przedszkolaki dowiedziały się również, że śmieci można twórczo wykorzystać ponownie. Wspólnie nauczyliśmy się robić eko-stworka z gumowej rękawiczki oraz plastikowych kubeczków. Dzieci uruchomiły wyobraźnię, tworząc kolorowe i różnorodne postacie.

Na koniec zatańczyliśmy do piosenki „Z ekologią bądź na ty”. Dzieci również chętnie oglądały książeczki (także te o tematyce ekologiczno-przyrodniczej).