Dnia 13.01.2023 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Czy osoby niewidome mogą czytać książki?”. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy VI „a” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej. Spotkanie miało miejsce z okazji Światowego Dnia Braille’a, który obchodzimy 4. stycznia, w dzień urodzin twórcy alfabetu dla niewidomych.

Uczestnicy nie mieli wątpliwości, jak odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie – oczywiście, że czytanie (jak wiele innych aktywności) jest dostępne dla osób niewidomych. Przy tej okazji wspomnieliśmy też o książkach mówionych, czyli audiobookach.

Pani bibliotekarka opowiedziała młodzieży, kim był Louis Braille, na czym polega stworzony przez niego alfabet oraz jakich narzędzi do pisania (tradycyjnych i nowoczesnych) używają niewidomi.

Później uczniowie zobaczyli książki napisane w alfabecie Braille’a – oglądali je (i przede wszystkim dotykali!) z dużym zaciekawieniem.

Potem każdy uczestnik zajęć za pomocą kulek z plasteliny „napisał” swoje imię lub inne dowolne słowo w alfabecie Braille’a. Następnie pani bibliotekarka umieszczała różne przedmioty w specjalnie przygotowanym kartonie, a uczniowie rozpoznawali je używając wyłącznie zmysłu dotyku. Osoba, która dotykała danej rzeczy musiała ją tak opisać, żeby koledzy i koleżanki mogli odgadnąć, co to takiego (metoda audiodeskrypcji). Zadanie pomogło wczuć się w sytuację osób pozbawionych wzroku.