W dniu 22.09.2022r. pani Alicja z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej umówiła się na spotkanie z dwoma klasami „0” („Kubusiami” oraz „Smerfami” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej wraz z opiekunami) w dość nietypowej scenerii. Było to przy muszli koncertowej w Parku Górczyńskim. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom legendę regionalną autorstwa pana Jerzego G. o „Dziewczynie z bagien Hincze”. Dzieci z uwagą wysłuchały legendy i dodatkowo mogły obejrzeć kamień, który został wspomniany w tym podaniu. Znajduje się on przy drodze spacerowej w stronę Górczyny. Zanim pani Ala przeszła do przeczytania następnej legendy, króciutko wspomniała o założycielu miasta Szlichtyngowa, a był nim Jan Jerzy von Szlichtyng.

Tak przeszliśmy do poznania kolejnej legendy pod tytułem „Dąb Sobieski w parku Górczyńskim” związanej z drzewami rosnącymi w parku. Jak podanie głosi (znalezione w szufladzie) prawdopodobnie w naszym parku rośnie dąb, który został posadzony przez króla Jana III Sobieskiego oraz właściciela pałacu w Górczynie. Było to na pamiątkę wizyty władcy w tych dobrach. Kubusie i Smerfy bardzo się zaciekawiły, jak takie drzewo może teraz wyglądać i czy jest ono duże. Na koniec wspomniano o drzewach w parku, które posiadają przypięte zielone tabliczki. Są to drzewa, które znajdują się pod ochroną. A czy któreś z tych drzew to właśnie „Drzewo Sobieskiego” to dzieci mogły ocenić same, spacerując po parku i szukając drzewa największego lub najgrubszego.

Warto sięgać do legend i powiastek ludowych, aby zainteresować najmłodszych przeszłością regionu i podsycić ich ciekawość.