Dnia 7.10.2021 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej zorganizowała kolejne w tym roku (a drugie stacjonarnie) spotkanie z podróżnikami. Tego dnia gościliśmy Izę i Piotra Miklaszewskich – małżeństwo, które spędziło niemal 4 lata w podróży, zwiedzając głównie Amerykę Południową i Środkową. Przyjechali do nas z dwoma adoptowanymi psami, w tym ze Snupkiem, który towarzyszył im przez całą wyprawę (drugi pies został przygarnięty już po powrocie do Polski). Nasi Goście opowiedzieli m.in. o podróży jachtostopem przez Ocean Atlantycki, kilkunastodniowych trekkingach na ponad 4000 m. n.p.m., domach na palach w dolinie Amazonki, a także o wybuchach wulkanów w Gwatemali. Dzięki barwnym zdjęciom i ciekawym sposobie opowiadania mogliśmy przenieść się w te niezwykle egzotyczne miejsca i wspólnie je podziwiać. Jednak nasi podróżnicy nie tylko zachwycali się pięknem przyrody – nie raz doświadczali trudności czy kryzysów. Zgodnie wszak przyznali, że to właśnie te niełatwe doświadczenia ich ukształtowały, poszerzyły horyzonty oraz dodały odwagi i pewności siebie. Spotkali się również z „ciemniejszą stroną” odwiedzanych krajów – tą, której nie pokazuje się w telewizji czy w katalogach biur podróży.
Spotkanie było dla nas wszystkich niezwykle inspirujące – podróżnicy udowodnili nam, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, a dzięki systematycznemu podnoszeniu sobie poprzeczki możemy osiągnąć naprawdę wiele.
Pokaz ubogacony został krótkimi filmikami, które w doskonały sposób obrazowały przeżycia naszych Gości.
Oto kilka liczb związanych z podróżą Państwa Miklaszewskich:
· 1 500 – około tyle pojazdów zatrzymali w ramach podróży autostopem
· 2 – tylko tyle razy odmówiono im podwiezienia autostopem ze względu na psa
· 5 822 – tyle wynosi rekord wysokości psa Snupka (w m n.p.m.)
· 50 000 – tyle kilometrów przejechali...
· 3 500 – ...a tyle mil morskich przepłynęli
· ¾ – taką część długości Amazonki przebyli łodzią
Pandemia sprawiła, że musieli przez kilka miesięcy pozostać w Gwatemali. Choć było to doświadczenie niezwykle trudne (brak możliwości powrotu do Polski, a często nawet wyjścia z domu), małżeństwo nie straciło pogody ducha i ten czas wykorzystali na samorozwój, np. naukę robienia tatuaży czy malowanie murali. W tym czasie stworzyli również dwa komiksy oparte na własnych doświadczeniach, które w ciekawy i przystępny dla dzieci oraz młodzieży sposób uczą o problemach współczesnego świata. Podróżnicy mogli również w tym czasie dogłębnie poznać życie miejscowej ludności, z którą mieszkali i pracowali.
Na zakończenie pokazu uczestnicy zadawali podróżnikom pytania oraz zakupili ich komiksy (z autografami Izy i Piotra oraz łapografem Snupka ;-))
Zapraszamy do odwiedzenia bloga Izy i Piotra: www.podrozezpazurem.pl
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa
Inicjatywa dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego