Dnia 23.09.2021 mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece panią Joannę Olech – kilkukrotnie nagradzaną autorkę i ilustratorkę popularnych książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy III „a” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej wraz z wychowawczynią Barbarą Mech. Najpierw pani Olech rozmawiała z dziećmi o zawodzie pisarza. Uczniowie przekonali się, że zawód literata nie stawia ograniczeń i każdy może nim zostać – sama Joanna Olech przyznała, że jej kariera pisarska zaczęła się… „niechcący”!

Spotkanie było bardzo urozmaicone. Podzielone zostało na kilka mini-sekcji, które dotyczyły różnych książek autorstwa naszego Gościa. Pierwsza część poświęcona była serii „Dynastia Miziołków”. Autorka przeczytała fragment książki, a następnie zadawała pytania do zaprezentowanego tekstu. Zagraliśmy również w popularnego „wisielca”, dzięki czemu dzieci poznały znaczenie pojęcia „język kolokwialny”. Wybraliśmy również Mister Miziołka, czyli chłopca najbardziej podobnego do głównego bohatera serii.

W drugiej części uczniowie poznali postacie z książki „Tarantula, Klops i Herkules”. Ochotnicy wzięli udział w quizie, który ubogacony został tworzonymi na bieżąco przez autorkę ilustracjami.

Następnie nastąpiła prezentacja książeczek o psie Tytusie z serii „Czytam sobie” przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. Dzieci stanęły przed wyzwaniem, z którym swego czasu musiała zmierzyć się Joanna Olech przy tworzeniu owych tekstów – w zdaniach nie można było używać polskich znaków diakrytycznych, dwuznaków ani głosek si, ni, ci, zi. Okazało się to naprawdę trudnym zadaniem, ale dzieci świetnie sobie poradziły.

Ostatnia sekcja dotyczyła postaci smoka Pompona. Dzieci musiały wykazać się kreatywnością w układaniu krótkiej historyjki o smoku, który przeżywa poszczególne emocje: radość, zdziwienie i złość. Gdy uczniowie układali opowiadanie, pisarka rysowała postać smoka.

Na zakończenie uczestnicy kupili książki pani Olech i otrzymali autografy z pieczątkami.

Spotkanie było niezwykle ciekawe i pełne dobrej zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłej części widowni – ani przez chwilę nie było czasu na nudę! Zachwycaliśmy się obrazkami tworzonymi przez naszego Gościa, śmialiśmy się podczas czytania fragmentu „Dynastii Miziołków”, a nawet łapaliśmy latające cukierki ;-) Pani Joanna ujęła nas swoim poczuciem humoru, darem opowiadania oraz podejściem do dzieci. Na pamiątkę nasza biblioteka oraz szkoła otrzymały wykonane przez pisarkę rysunki, oczywiście z dedykacją.

Dziękujemy serdecznie pani Joannie Olech oraz przybyłym wraz z nią Gościom za przybycie i dostarczenia nam wszystkich mocy pozytywnych wrażeń! Chcieliśmy również pochwalić dzieci za aktywne uczestnictwo w przygotowanych zadaniach i zabawach. Wszystkich młodych Czytelników zapraszamy do wypożyczania książek pani Olech, które możecie znaleźć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej.

Za sfinansowanie spotkania jesteśmy wdzięczni Dyskusyjnemu Klubowi Książki z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

„Program zrealizowany jest we współpracy z Instytutem Książki”