Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Twórcze Horyzonty" rozpoczęła w tym roku nowy projekt "Małe kontynenty". Są to spotkania z podróżnikami dedykowane uczniom szkół podstawowych znajdujących się na terenie naszego miasta i gminy. Dwa pierwsze odbyły się 15.03.2021 w formie ON-LINE z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach. Spotkania poprowadziła Michalina Kupper - podróżniczka, która pierwszej grupie opowiadała o "Polskich Antypodach". Uczniowie poznali ludy autochtoniczne ? Aborygenów i Maorysów, ich bogatą kulturę i tradycje. Uczestnicy poznali również wagę odkryć i badań polskiego podróżnika Pawła Strzeleckiego w Australii. Dowiedzieli się także jakie zwierzęta można spotkać na tych terenach, a także o zabawkach, którymi bawią się australijskie dzieci. Podczas drugiego spotkania nasza prelegentka przeniosła się wraz z uczniami na Bliski Wschód, gdzie odwiedzili największy naród bez własnego państwa oraz poznali wiele mniejszości etnicznych i religijnych. Uczniowie poznali również mozaikę wielokulturową Iraku i Iranu oraz problemy i wyzwania z którymi każdego dnia zmagają się mieszkańcy tych terenów. W tym roku szkolnym planujemy zorganizować takie spotkania również w pozostałych szkołach z naszego terenu.