W dniu 13.08.2020r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szlichtyngowa w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościła pisarkę Zofię Mąkosę - autorkę cyklu "Wendyjska winnica", która swoje dzieciństwo spędziła w Chwalimiu. Dwukrotna laureatka Lubuskiego Wawrzyna Literackiego za dwie pierwsze części sagi. Pisarka była już w naszej bibliotece w 2017 roku ? gdy debiutowała pierwszym tomem pt. "Cierpkie grona" i już wtedy zapowiadała kontynuację swej historii.

Saga "Wendyjska winnica" to opowieść o straconych złudzeniach na Ziemiach Odzyskanych, w czasach wojny,  gdy już nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Autorka w swej powieści wiele miejsca poświęciła winiarskim tradycjom z okolic Zielonej Góry, ale i bardzo szczegółowym opisom pracy ludzi na roli.

Nasze czytelniczki zadawały wiele pytań autorce,  które głównie dotyczyły samej fabuły i  genezy powstania sagi. Pisarka przyznała również, że nie chce być autorką jednej powieści, dlatego też przygotowuje się do napisania następnej książki.

"Program zrealizowany jest we współpracy z Instytutem Książki"