Drukuj
Kategoria: Wydarzenia

W tym roku obchodzimy 220. rocznicę urodzin oraz 150. rocznicę śmierci Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej przygotowała lekcję biblioteczną, w której udział wzięła klasa V „b” (SP Szlichtyngowa).

Na początek zapoznano uczniów z krótką biografią słynnego baśniopisarza. Miało to na celu nie tylko przybliżenie informacji z jego życia, ale przede wszystkim pokazanie młodzieży, że warto się nie poddawać i wytrwale dążyć do postawionych sobie celów. Utrwaleniem wiadomości były odpowiedzi na przygotowane pytania. Następnie zadaniem uczestników było dopasowanie tytułów baśni do obrazków, które się z nimi kojarzą. Czy Andersen pisał bajki czy baśnie? A może bajka i baśń to to samo? Takie pytania zadano uczniom. W celu ustalenia poprawnej odpowiedzi uczestnicy odczytali definicje owych pojęć ze „Słownika terminów literackich”. Dzięki temu poznali różnice między nimi i słusznie stwierdzili, że utwory Andersena nie należą do bajek. Kolejną łamigłówką do rozwiązania było odczytanie tytułów dwunastu baśni Andersena. Aby utrudnić zadanie, zostały one umieszczone w spirali, bez żadnych znaków interpunkcyjnych. Ponadto oprócz znanych utworów, znajdowały się tam również te mniej popularne, co stanowiło dodatkową trudność. Uczniowie poradzili sobie jednak znakomicie. Ostatnim tytułem z owych dwunastu była baśń pt. „Pewna wiadomość”, którą przeczytano młodzieży (ze zbioru „Baśnie” H. Ch. Andersen, wyd. Nasza Księgarnia 1993 r.). Na podstawie tekstu rozmawiano z uczniami na temat plotki„fake newsów” – jakie niosą konsekwencje, zagrożenia oraz jak się przed nimi chronić. Pokazało to również, że baśnie Andersena są aktualne do dziś i skierowane nie tylko do dzieci. Na zakończenie każdy uczeń podzielił się  tym, co zapamiętał z lekcji.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zachęcamy do czytania baśni Andersena! Może dobrą okazją będzie 2. kwietnia – dzień jego urodzin, który jednocześnie jest Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci…